Bądź z nami

Z roku na rok kalendarz Dni Równości jest coraz bardziej bogaty.

Kalendarz

10.05.2019
18:30

Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4
80-831 Gdańsk
Tel.: 58 690 70 75

Projekcja filmu “Out”

reżyseria: Denis Parrot

 

Pokaz płatny, bilety do kupienia w kasie. Rezerwacja miejsc telefonicznie.

Film zmontowany z zamieszczonych w mediach społecznościowych nagrań, na których młodzi homoseksualiści, transseksualiści i biseksualiści dokonują coming outu. Denis Parrot: „W dzisiejszych czasach społeczeństwa zachodnie są coraz bardziej przyjazne homoseksualistom, jednak niewiele osób może sobie wyobrazić, jak to jest naprawdę doświadczać bycia innym w sferze seksualnej czy genderowej. Jak to jest wykraczać poza przyjęte normy – zarówno wewnętrznie, jak i społecznie. Wychodząc od osobistych uczuć wyrażanych przez nastolatki z całego świata, film prezentuje społeczny kontekst tego ważnego zjawiska, o którym wciąż mówi się za mało.”

[opis festiwalowy]

 

11.05.2019
12:00
Tęczowy Autobus

W tym roku, nasz tęczowy autobus przejedzie ulicami Trójmiasta, aby przy dźwiękach muzyki zaprosić ludzi na V Trójmiejski Marsz Równości! Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o Dniach Równości, Marszu, czy pracy i działaniach samego Tolerado, naszych wolontariuszy i wolontariuszki znajdziecie w następujących lokacjach:

12:00 – 12:30 Skwer Kościuszki, Gdynia
13:15 – 14:00 Plac Konstytucji, Sopot
14:30 – 15:00 Dworzec PKS, Wrzeszcz
15:30 – 16:00 Targ Węglowy, Gdańsk

Oprócz tradycyjnych materiałów promocyjnych, będziecie mogli również podzielić się ze światem, dlaczego idziecie na Marsz, oraz zrobić sobie zdjęcie na tęczowym lwie.

 

12.05.2019
11:00

Przystań Żabi Kruk
ul. Żabi Kruk 15a
80-822 Gdańsk

Zapisy (10 zł/os.)

Wyprzedano

Tęczowy Spływ Kajakowy

Gdańsk ma długą historię komunikacji wodnej, a w tym roku, niesiemy przekaz tęczowym spływem kajakowym! Motława jeszcze nigdy nie była tak kolorowa! A ponieważ sport to zdrowie, łatwo tu połączyć przyjemne z pożytecznym i przyczyniając się do promocji V Trójmiejskiego Marszu Równości, aktywnie spędzić popołudnie z naszą tęczową ekipą!

Dodatkowo, każdy uczestnik otrzyma koszulkę w jednym z kolorów tęczy – stwórzmy na wodach rzeki wiosłującą, tęczową flagę. Czy może być lepiej?

12.05.2019
17.00

Cafe Szafa
ul. Podmurze 2
80-835 Gdańsk

Zapisy – kobiety (10 zł/os.)
Zapisy – mężczyźni (10 zł/os.)

Speed Dating

Jesteś singlem? Dawno nie byłaś już a randce? Męczą Cię aplikacje i spotykanie ludzi w klubach? Speed Dating może być Twoją szansą na znalezienie drugiej połówki! Szybkie Randki to sprawdzona formuła na poznanie nowych osób – w tym, być może, tej jedynej. Dlaczego więc nie spróbować czegoś nowego i dać sobie szansę na potencjalnie fascynującą znajomość?

Na czym polega zabawa? Każda osoba uczestnicząca otrzyma kartę startową. Przy każdej kolejnej rozmowie zaznaczać na niej będziesz, czy spotkałbyś się z daną osobą po raz kolejny. Jeśli obie/oboje zaznaczycie swoje pola, przekażemy Wam Wasze dane kontaktowe.

A więc? Czy pozwolisz nam znaleźć kogoś dla siebie?

13.05.2019
18.00

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście
ul. Nowe Ogrody 35
80-802 Gdańsk

Związki osób aseksualnych – film+rozmowa

Projekcja filmu „Aseksualność”. Po projekcji dyskusja z Anną Niemczyk, Agnieszką Batorek i Janem Świerszczem dotycząca aseksualności i tego jak wyglądają związki osób aseksualnych.

 

14.05.2019
18.00

Ziemia Wrzeszcz
aleja Grunwaldzka 76
80-242 Gdańsk

Pozytywne rozmowy

Zakażenie wirusem HIV nie jest już wyrokiem śmierci. Osoby nim zakażone, wciąż jednak spotykają się ze społecznym napiętnowaniem, a wiedza o samym wirusie jest bardzo słabo rozpowszechniona. Dlatego wspólnie ze stowarzyszeniem Bears of Poland spróbujemy rozwiać parę mitów na temat zakażenia wirusem.

Na temat kampanii “Niewykrywalni” opowie nam Tomasz Siara, aktywista na rzecz ruchu U=U (Undetectable = Untransmittable) oraz członek stowarzyszenia Bears of Poland. Dowiemy się co nie co o profilaktyce, oraz najnowszych wynikach badań nad wirusem.
Po spotkaniu odbędzie się otwarta dyskusja.

 

15.05.2019
18.00

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście
ul. Nowe Ogrody 35
80-802 Gdańsk

Rozmowy o coming oucie

Spotkanie z Marcinem Welencem, adiunktem na Uniwersytecie Gdańskim, autorem książki „Coming out”. W spotkaniu wezmą też udział rodzice ze Stowarzyszenia „My rodzice”. Dyskusję dotyczącą doświadczeń rodziców i ich dzieci LGBT poprowadzi Anna Strzałkowska.

16.05.2019
19:00

W Starym Kadrze
ul. Lawendowa 2/3
80-840 Gdańsk

Queer i chwała – dyskusja

Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, poetów i eseistów XX wieku, Jarosław Iwaszkiewicz, wielokrotnie nawiązywał w swojej twórczości do motywów queerowych, sam nazywał siebie homoseksualistą, choć w świetle współczesnej nomenklatury za prawidłowy należy uznać termin „biseksualista”. Spotkanie ma na celu przybliżenie miłosnej części biografii twórcy, ze szczególnym uwzględnieniem jego relacji z Anną Iwaszkiewicz, Jerzym Błeszczyńskim oraz… Karolem Szymanowskim.
Rozmowę z zaproszoną gościnią/gościem poprowadzi Adrianna Halman. Przeplatać ją będą odczyty fragmentów dzieł Iwaszkiewicza, w których szczególnie silnie wybrzmiewa nieheteronormatywność, a na które to cytaty bardzo rzadko spogląda się od strony socjologicznej i kulturalnej.

17.05.2019
21:00

Bunkier Klubogaleria
ul. Olejarna 3
80-843 Gdańsk

Wstęp wolny od 21:00, od 22:00 wstęp płatny 10 zł.

Drag Night

Drag, kiedyś niszowy, mocno undergoundowy, coraz częściej i śmielej wchodzi do mainstreamu. W tym roku postanowiliśmy jeszcze lepiej wyeksponować naszych dragowych performerów i zorganizować wydarzenie specjalnie dla nich! Wystąpią:

– Werewolf Boi – performer drag, często w występach wykorzystujący elementy burleski. W latach 2014/2015 występował w pierwszym polskim boylesque show w Teatrze Druga Strefa;

– Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz – aktor, performer, choreograf. Od 1995 prowadzi Teatr Patrz Mi Na Usta, najpierw w Gdańsku, a później w Berlinie. Twórca niezliczonych instalacji artystycznych;

– Livbertine – kobieczyzna/mężbieta. Od dwóch lat działa na polskiej scenie queer i burleski. Współtworzy kolektyw sceniczny Queer Explosion, uwielbia pięknie brzydkie i brzydko piękne. Świadomie odrzuca klasyczne kanony piękna i gatunkowe bariery;

– Lelita Petit – poznańska drag queen, samozwańcza maskotka Grupy Stonewall, wokalistka i performerka;

– Elizabitch – Królowa Elżbieta (po babci), wschodząca gwiazda polskiej sceny drag. Prawdziwa słowiańska dziewczyna, wszystko co najlepsze wzięła od mamusi. Sukienki także;

Imprezę poprowadzi Wojciech Karwacki –

Bo czy jest lepszy sposób na przygotowanie się do Marszu, niż genialna impreza i występy drag queens i drag kings?  Przybywajcie tłumnie, bierzcie znajomych, rodzinę, współpracowników! W pełnym dragu, w samym makijażu, bądźcie cudnie przegięci! I niech queer wypełni powietrze, niczym smog ulice wielkich miast.

18.05.2019
17:00

Gdańska Galeria Güntera Grassa
ul. Szeroka 34/35
80-825 Gdańsk

Żywa Biblioteka

Nie oceniaj książki po okładce!

Przyjdź do Żywej Biblioteki, poznaj i porozmawiaj z Żywymi Książkami. Są nimi osoby należące do grup dyskryminowanych i postrzeganych stereotypowo. Tego dnia otwierają się dla Was i podczas szczerej rozmowy opowiedzą o swoim życiu i odpowiedzą na nurtujące Was pytania.

Do rozmowy będzie można zaprosić między innymi: Muzułmankę, Matkę osoby z niepełnosprawnością, Trzeźwiejącego alkoholika i innych.

Do Żywej Biblioteki może przyjść każdy, kto chce poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego sytuacji, poglądach, życiu. Jest to także przestrzeń do weryfikacji własnych stereotypów. Nie ma tutaj tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności ani moderatorów. Każdy Czytelnik/Czytelniczka ma 30 minut na rozmowę z wybraną Żywą Książką.

Żywa Biblioteka jest bezpłatna i otwarta w godz. 17.00-23.00.
Nie obowiązują żadne zapisy, nie trzeba mieć karty bibliotecznej!

19.05.2019
12.00

Ziemia Wrzeszcz
aleja Grunwaldzka 76
80-242 Gdańsk

Gra Miejska – Tęczowy Wrzeszcz

Wrzeszcz kryje w sobie sporo historii związanych z ruchem LGBT+, o których wiele osób nie ma pojęcia. Gra Miejska w Tęczowym Wrzeszczu to okazja, aby aktywnie poznawać to miejsce, rozwiązując przy tym zagadki i inne zadania.

Przyjdźcie aby dowiedzieć się nie tylko, jakie znaczenie miał dla nas Wrzeszcz w przeszłości, ale też jak wygląda dzisiaj – czeka na Was mapa pełna miejsc przyjaznych osobom LGBT, które na czas Trójmiejskich Dni Równości przygotowały dla wszystkich uczestników specjalne rabaty i wyjątkowe promocje!

20.05.2019
18.00

Sopoteka
Sopot Centrum, poziom +2
ul. Tadeusza Kościuszki 14
81-704 Sopot

“Trzecia płeć” w Wolnym Mieście Gdańsku – wykład i dyskusja

Jak o mniejszościach seksualnych mówiono i pisano w Wolnym Mieście Gdańsku, w latach 1920-1939? Czy osoby LGBT były obecne w życiu społecznym ówczesnego Gdańska i Sopotu? Jak to było być gejem w Gdańsku czy w Sopocie w okresie międzywojennym? Jaki los spotkał ich w latach II wojny światowej?

Opowie o tym dr Jak Daniluk – „Trzecia płeć”? Co wiemy o środowisku osób homoseksualnych w Wolnym Mieście Gdańsku?

Po krótkim 🙂 wykładzie, dyskusję z zaproszonymi gośćmi oraz publicznością poprowadzi redaktor Maciej Sandecki – publicysta Gazety Wyborczej.

W dyskusji wezmą udział:

dr Jan Daniluk – historyk, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim, badacz historii Gdańska i Sopotu w XIX-XX w., ze szczególnym uwzględnieniem okresu Wolnego Miasta Gdańska, a także wybranych zagadnień z lat II wojny światowej oraz Trzeciej Rzeszy (www.jandaniluk.pl).
prof. Ewa Graczyk – pracuje na Uniwersytecie Gdańskim od 1983 roku. Feministyczna badaczka polskiej literatury XIX i XX wieku oraz aktywistka społeczna.
dr Bartosz Odorowicz – doktor nauk społecznych, edukator historyczny, członek zespołu tworzącego Muzeum II Wojny Światowej.
dr Anna Strzałkowska – psycholożka, socjolożka, trenerka antydyskryminacyjna, aktywistka społeczna.

Spotkanie odbędzie się w dniu 20 maja 2019 r., godzina 18:00, w Sopotece (Sopot Centrum, II piętro ul. Tadeusza Kościuszki 14.

21.05.2019
18.00

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście
ul. Nowe Ogrody 35
80-802 Gdańsk

Pokaz filmu ”Wild Side”

reżyseria: Sébastien Lifshitz

Kiedy myślimy o prawach osób LGBT+, zazwyczaj rozumiemy przez to naszą lokalną, polską perspektywę i sytuację w krajach, gdzie sytuacja jest dużo lepsza. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jak wygląda życie tęczowej społeczności w miejscach, gdzie za nieheteronormatywność grozi więzienie w najlepszym, a śmierć w najgorszym przypadku. Nie zastanawiamy się też nad tym, jak wygląda życie w społecznościach z tych miejsc się wywodzących, nawet jeśli rezydują już w otwartym, tolerancyjnym kraju.

Film “Wild Side” opowiada historię transseksualnej prostytutki Stephanie, która z wielkiego miasta wraca na prowincję, ażeby zaopiekować się umierającą matką. W podróży towarzyszą jej nielegalny imigrant z Rosji i prostytuujący się młody Arab.

Po projekcji przewidziana jest dyskusja z Khedi Alievą, migrantką z Czeczeni i muzułmanką, Fundacja Kobiety Wędrowne. Rozmowę poprowadzi Marta Siciarek z Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów.

22.05.2019
18.00

GCH Manhattan, poziom 2
al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk

Alex – spektakl w formule Teatru Forum

Występują: Paulina Reglińska, Małgorzata Polakowska, Szymon Kabaciński, Przemysław Jurewicz, Dorian Zypper
Dżoker: Jacek Panek
22 maja godz. 18:00

Alex ma 17 lat i pozornie jest „typowym nastolatkiem”. Chodzi do liceum, trenuje boks i właśnie rozpoczął nowy związek z dziewczyną. Uporządkowany świat bohatera zostanie poddany próbie, kiedy Alex zacznie rozumieć, że nie pasuje do roli, jaką przypisało mu życie. Opresja otoczenia sprawia, że Alex musi podjąć decyzję – albo będzie żył w zgodzie z własną naturą, albo wbrew niej.

W Polsce o problemach osób transpłciowych nie mówi się równie często, jak o problemach dotyczących reszty środowiska LGB. A jednak to właśnie osoby transpłciowe doświadczają największego niezrozumienia ze strony społeczeństwa. O niezgodności pomiędzy ciałem a wewnętrznym odczuwaniem płci a także różnych odcieniach rzeczywistości osób trans porozmawiamy w naszej najnowszej produkcji Teatru Forum.

 

Teatr Forum dzięki swojej interaktywnej formule, pozwala widzom wejść na scenę, przejąć rolę głównego bohatera i zmierzyć się z jego wyborami. To od Was zależy, jak potoczą się jego losy!

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez evenea: http://bit.ly/2LqQ7wj.

Wydarzenie odbywa się w ramach Trójmiejskich Dni Równości.

Dofinansowano ze środków Miasto Gdańsk

23.05.2019
18.00

Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4
80-831 Gdańsk

Relacje miłosne między kobietami w mumblecore i kinie autorskim

Akcja filmu „Party” w reżyserii Sally Potter rozgrywa się na przyjęciu, podczas którego w gronie przyjaciół zostaje ujawnionych wiele tajemnic. Wśród kilku zgromadzonych par są też kobiety przygotowujące się do wspólnego macierzyństwa. Czy miały dotąd okazję podzielić się swoją przeszłością i jakie ma ona dla nich znaczenie?

Sally Potter zrealizowała zaledwie kilka filmów pełnometrażowych, ale wszystkie można uznać za autorskie feministyczne wypowiedzi. Z kwestiami tożsamości płciowej i orientacji seksualnej zmierzyła się jak dotąd w sposób najbardziej wyraźny w adaptacji „Orlando” Virginii Woolf.

Kino autorskie oraz jego specyficzna forma, jaką jest mumblecore, w odróżnieniu od głównego nurtu filmowej produkcji proponuje mocne, wyraziste spojrzenie na jednopłciowe relacje między kobietami. Wprowadzenie do filmu będzie stanowiło krytyczny przegląd najważniejszych strategii obrazowania relacji kobiet homoseksualnych i biseksualnych/panseksualnych. Prelekcję przedstawi Julia Gierczak – filmoznawczyni, redaktorka i aktywistka, przez lata związana z periodykiem „Panoptikum” i szeregiem organizacji działających na rzecz praw kobiet i osób LGBTQ, autorka publikacji o kinie najnowszym, współautorka przeglądów filmowych, konferencji, debat i warsztatów dotyczących relacji kultury audiowizualnej i kwestii społecznych.

Party [2017], reż. Sally Potter, wyk. Kristin Scott Thomas, Bruno Ganz, Cherry Jones, Emily Mortimer, Timothy Spall, Patricia Clarkson i Cillian Murphy.

Czas trwania: ok. 2.5 godziny (prelekcja i pokaz filmu, z krótką przerwą pomiędzy).

24.05.2019
21:00

Pub Red Light
ul. Piwna 28/31
80-831 Gdańsk

Impreza Bifor z BettyQ

Jaki jest najlepszy sposób, żeby rozgrzać się przed Marszem? Imprezka, rzecz jasna 😉 A jak przyprawić tę imprezkę, żeby rozgrzewała jeszcze silniej? Dorzucić do niej pokaz burleski!

Tradycyjnie już, na beforze marszowym spotykamy się w Pub Red Light, aby przy dźwiękach muzyki przygotować się do sobotniego przemarszu. W tym roku, imprezę before swoją obecnością i sztuką uświetni legendarna Betty Q: pierwsza polska performerka burleski. Aktywistka ciałopozytywności.
Założycielka Madame Q (scena, akademia, cocktail bar) i Akademii Burleski
Betty Q. Autorka choreografii teatralnych i filmowych. Producentka i reżyserka
Naked Girls Reading Warsaw.

Pierwszy występ przewidziany jest na godzinę 22:00. Nie spóźnijcie się, żeby później nie żałować.

25.05.2019
14:00

Gdańsk Centrum

Trójmiejski Marsz Równości

 Pokojowa demonstracja ulicami Gdańska.

25.05.2019
16:00

Klub 100cznia
ul. Doki 1
80-863 Gdańsk

Tęczowy Piknik

Wspólne biesiadowanie po Marszu, przy muzyce i jedzeniu. W trakcie pikniku będzie można odwiedzić miasteczko organizacji pozarządowych oraz zawrzeć ślub humanistyczny.

25.05.2019
22:00

HaH Art & Music Club
Aleja Franciszka Mamuszki 21
81-701 Sopot

Impreza After

Impreza taneczno-muzyczna.

26.05.2019
15:00

Urząd Miasta Sopotu
ul. Tadeusza Kościuszki 25/27
81-704 Sopot

Tęczowy blask Perły Bałtyku

Sopot, stolica polskiej muzyki rozrywkowej, jest również letnią stolicą polskiej społeczności LGBT+. Jej dzieje to także historie gejowskich klubów, sięgające niekiedy jeszcze PRL-u, czy nieheteronormatywnych artystów, którzy przyjeżdżali tu na występy, wakacje albo plenery. Wśród nich znajdowali się sławni pisarze i poeci, malarze, czy gwiazdy kina światowego formatu.
Opowieści o istotnych dla tęczowej społeczności postaciach i wydarzeniach oraz o kwitnącym tu życiu kulturalnym i towarzyskim przekażą Ryszard Kisiel, prekursor ruchu LGBT+ w czasach PRL oraz Krzysztof Górski, znawca trójmiejskiej historii społeczności queer.
W tym roku zapraszamy Was na trzecią odsłonę spaceru śladami LGBT+, tym razem po Sopocie, dzięki której odkryjecie jeszcze więcej tęczowych miejsc i wysłuchacie jeszcze więcej tęczowych historii!
Pierwszy taki spacer odbył się po Gdańsku, w ramach projektu „Szlakiem głosu – historie mówione”, realizowanego przez Stowarzyszenie Arteria w partnerstwie z Instytut Kultury Miejskiej.
Start przed Urzędem Miasta Sopotu, ul. Kościuszki 25-27, w niedzielę, 26 maja 2019, o godzinie 15:00.

26.05.2019
18:00

Klub Atelier
Aleja Franciszka Mamuszki 2
81-729 Sopot

Koncert chóru Krakofonia

Występ jednego z dwóch w Polsce chórów złożonych z osób LGBT.

Krakofonia

Chór

Zostań sponsorem
Chcesz być częścią przyszłorocznego Tygodnia Równości
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tolerado/public_html/marsz3miasto.pl/wp-includes/functions.php on line 4552