Trójmiejski Marsz Równości

Projekt Podróż – wystawa

Akcja artystyczna, która odbyła się w 2013 roku w ośmiu miastach Polski. Dwutygodniowa podróż pary artystek będących ze sobą w związku, które postanowiły przenieść swoje wzajemne relacje na jeszcze inny poziom – nie tylko wspólnego życia, ale i sztuki.

Artystki podróżowały po Polsce z minimalną ilością bagażu oraz dwiema sukniami ślubnymi, odtwarzając ślubne sesje fotograficzne, które wykonywane są w plenerze miejskim przed lub po ślubie: sesje będące wizualizacją wykreowanego dla dziewcząt marzenia, odtwarzanego razem z całym bagażem jakim jest ikonografia idealnych zaślubin: blichtr & patos & kwiaty & przepych & „bycie księżniczką ten jeden dzień”. Sesje ślubne przeprowadzane w przestrzeni publicznej stały się okazją do rejestracji ludzkich zachowań i reakcji oraz przede wszystkim stały się okazją do rozmów o widoczności osób nieheteroseksualnych w Polsce.

– Bawimy się stereotypem bieli ślubnej i sukienki i najważniejszego dnia w życiu każdej dziewczynki. Bawimy się samym słowem utopijność – bo wiele myśli i poglądów, które uważane były kiedyś za utopijne (jak chociażby brak segregacji rasowej czy równouprawnienie płciowe), przestały nimi być dzięki rozpoczynanemu oddolnie aktywizmowi. Dlatego chcemy mówić nie tylko o problemach, nie tylko o zmianach, które potrzebne są w naszym społeczeństwie, ale chcemy mówić o miłości, o symbiozie, o byciu razem pełnym afirmacji i akceptacji – mówią autorki.