Trójmiejski Marsz Równości

Pokaz filmu Oczekiwane (Waited for) z dyskusją po projekcji.

„Oczekiwane” opowiada o odważnych matkach z RPA, które zdecydowały się na adopcję dzieci wbrew dyskryminacji rasowej i wbrew homofobii. W Afryce Południowej pary osób tej samej płci mogą adoptować dzieci.

Pip i Lee są białymi matkami adopcyjnymi dla swych dwóch czarnoskórych córek. Obie cenią swój życia w Afryce jako przedstawicielki wyższej klasy średniej, pomimo niepewności po litycznej, która coraz częściej skłania białych profesjonalistów do opuszczania tych rejonów. Pip jest z Nowej Zelandii i finalnie chciałaby tam wrócić, jednak Lee utrzymuje, że dziewczynki powinny dorastać w Afryce.

45-letnia Paula to prowadzi firmę budowlaną i wychowuje 2-letniego Matteo w wielorasowym środowisku. Obawia się, że Matteo wyrośnie na „kokosa” – tak w Afryce określa się czarnoskórą osobę, która – wskutek wychowania w białym środowisku – będzie czarna „na zewnątrz”, ale biała „w środku”.

Dzięki ostatniej historii – Kelly i Leigh-Ann – możemy doświadczyć całego procesu adopcyjnego – od zarejestrowania się w ośrodku adopcyjnym po odebranie dziecka.

Po filmie planujemy dyskusję z udziałem publiczności, którą poprowadzą Anna Strzałkowska i Marta Kosińska, koordynatorki projektu „Tęczowe rodziny pełne sił i blasku”

Reż. Nerina Penzhorn, 2011, 60 min.

Produkcja RPA.